inparket

5 tipů, jak vybrat vinylovou podlahu

Jak si vybrat

Přinášíme několik tipů, které vám pomohou najít ideální podlahu pro váš interiér. Přečtěte si rady, jak vybrat typ vinylu, tloušťku podlahy, způsob instalace a další důležité vlastnosti. Pomůžeme vám porozumět technickým specifikacím, abyste se vyhnuli běžným chybám a vybrali podlahu, která bude nejen krásná, ale i praktická.

Klíčové body

  • Při výběru vinylové podlahy nejprve zvažte, do jakého prostoru podlaha přijde nainstalovat a jaká je tam předpokládaná zátěž.
  • Promyslete i způsob pokládky: plovoucí či celoplošně lepená, každá má své výhody i nevýhody.
  • Tloušťka podlahy také hraje důležitou roli: silnější vinylové podlahy (nad 4 mm) poskytují lepší odolnost a komfort, tenčí varianty (2-3 mm) jsou vhodné do méně frekventovaných prostor.
  • Vyberte design a barvu, který odpovídá vašemu interiéru. Vinylové podlahy nabízejí mnoho vzorů, od imitace dřeva po kámen a dlažbu. Využijte vizualizátor, pokud je k dispozici.
  • Myslete na prořez a objednejte si nějaký materiál navíc.

1. Zvažte konkrétní podmínky dané místnosti

Nejprve si odpovězte na základní otázky: Kam se bude podlaha pokládat? Jaký tam bude provoz? Bude v místnosti vlhkost? Nebo naopak přímý svit slunce? Bude třeba v rámci pokládky obložit i schody? To všechno jsou otázky, na které potřebujeme znát odpovědi. Pojďme si je postupně projit.

Sluneční svit a proměnlivé teploty povrchu

Určitou nevýhodou moderních domů jsou francouzská okna, v jejichž okolí se může vinylová podlaha vlivem přímých slunečních paprsků (a tedy vysoké teploty) na povrchu kroutit. V takovém případě sáhněte po tzv. rigidní vinylové podlaze, jež má v sobě příměsi kamene a dalších pevných složek, díky čemuž je oproti dřevu i klasickému vinylu mnohem odolnější a odolává snáze vysokým teplotám za okny se slunečním zářením. Naopak pokud váš interiér nebude výraznému svitu vystaven, můžete zvolit v podstatě kteroukoli vinylovou podlahu.

Provoz a zátěžová třída

Bytové prostory nevyžadují odolnější vyšší zátěžové třídy, zatímco hotely či provozovny ano. Vybíráte-li podlahu do bytu a už teď víte, že bude krytina zatěžována domácími mazlíčky či malými dětmi, je namístě zvážit podlahu s vyšší zátěžovou třídou. Ideální volbu představují podlahy od třídy 23/33/42, což je nejvyšší bytová zátěž / vysoká komerční zátěž / střední zátěž v prostorách s lehkým průmyslem. 

Tip: Pokud se chcete zorientovat v zátěžových třídách, pomůže vám náš Kompletní průvodce zátěžovými třidami podlah.

Podlahou chci obložit i schody

V případě pokládky vinylu na schody vybírejte dekory, které se vyrábějí v obou variantách, tzn. jak v clicku, tak v lepeném provedení. To je např. řada vinylových podlah Aura či některé dekory Spirit 55 či Spirit XL

Vinylová podlaha do koupelny

V koupelnách a obecně v místnostech, kde je vyšší vlhkost, doporučujeme vinylovou podlahu přilepit. Důvodem je pevné spojení se zemí, není tedy možné, aby se vlhkost usazovala. Pokud se rozhodnete instalovat vinyl například do koupelny, vinylovými dílci můžete obložit i vanu nebo stěny.

Tip: Nechte si od nás poradit, jaké lepidlo na vinylovou podlahu vybrat.

2. Zvažte způsob pokládky a možné náklady

Pokládka plovoucím způsobem (click)

Výhodou plovoucích podlah je jejich snadná a rychlá pokládka. Zároveň je můžeme pokládat i na podklad s drobnými nerovnostmi Tato podlahová krytina je sice dražší než její lepená varianta, ale oproti pokládce lepením bývá vlastní pokládka levnější. Při pokládce plovoucím způsobem je důležité nezapomenout také na použití parotěsné folie, která zamezí přístupu vlhkosti do podlahy. U vinylových podlah, které v sobě již nemají integrovanou podložku z výroby, lze zvolit takovou podložku, která už parotěsnou folii má, a není ji tak nutné kupovat zvlášť. Chcete-li zvládnout pokládku sami (třeba s naším návodem Jak na pokládku plovoucí podlahy v 6 krocích) a mít s ní co nejméně starostí, doporučujeme zvážit řadu Spirit Click, jež 1mm integrovanou podložku má.

Pokládka celoplošným lepením

Lepené vinylové podlahy bývají levnější než plovoucí dílce, nicméně jejich pokládka je často finančně náročnější, neboť vyžaduje dokonale rovný a hladký povrch. To ve výsledku znamená nezbytnou pomoc profesionálů, kteří zajistí nivelaci či zbroušení anhydritu. Taktéž musíte v rámci specializované pokládky počítat s lepidlem, jehož spotřeba bývá cca 1 kg / m2. To vše může celou realizaci finančně nafouknout. Pokud vám celkové vyšší náklady až tolik nevadí a chcete zajistit podlaze vyšší stabilitu a odolnost, lepené vinylové podlahy pro vás budou optimální cestou. 

Tip: Zjistěte, co je pro vás lepší – plovoucí click, nebo lepená vinylová podlaha?

3. Vyberte vhodnou tloušťku podlahy

Výšku podlahy musíme zohlednit v případech, kdy má navazovat např. na dlažbu či jinou krytinu.  Vinylové podlahy mají různou konstrukční výšku, podle které lze na základě vlastních preferencí vybírat. Celkovou výšku (2-5 mm) je možné do určité míry zvýšit podložkou, nelze ale očekávat velké změny (obvykle v rozmezí 1,6-3 mm navíc). S většími rozdíly v rozmezí 5-14 mm si mohou naopak poradit přechodové profily. V případě rozdílů větších než 14 mm doporučujeme výběr jiné podlahy, např. dřevěné, která má konstrukci výrazně vyšší (9,8 mm-14mm)

U pokládky lepením je nutné započítat i výšku lepidla pod podlahou – obvykle 1-2 mm. Nedá se vždy stoprocentně říct, že čím je podlaha silnější (tj. má vyšší konstrukční výšku), tím je odolnější. V tomto hraje roli především tloušťka a kvalita nášlapné vrstvy. Tloušťka nášlapné vrstvy je často zřejmá už z názvu produktové řady podlahových krytin, kdy se dá odvodit od číselného označení. Podívejte se například na vinylové podlahy Berry Alloc:

  • Pure Click 55 má nášlapnou vrstvu 0,55 mm (při celkové výšce 5 mm)
  • Spirit Home 30 Click má nášlapnou vrstvu 0,30 mm (při celkové výšce 3,3 mm)
  • Spirit Home 40 Click má nášlapnou vrstvu 0,40 mm (při celkové výšce 5 mm, z toho 1 cm integrovaná podložka)
  • Spirit Home 50 Click má nášlapnou vrstvu 0,50 mm (při celkové výšce 5,5 mm, z toho 1 cm integrovaná podložka)
Světle šedá vinylová podlaha

4. Pracujte s prostorem

Dalším logickým krokem je práce se samotným prostorem. Vinylová podlaha má schopnost opticky prostor proměnit – zesvětlit, rozšířit nebo třeba i zmenšit. Obvyklým požadavkem je prostory zvětšit a prosvětlit. Toho lze dosáhnout např. použitím vinylu s většími rozměry – délka a šířka prken (lamel). Chcete-li se snáze rozhodnout o výběru vhodného dekoru, můžete využít Vizualizátor floorfit od našeho dodavatele Berry Alloc – klikněte na „take me to floorfit“ a nahrajte fotku vašeho prostoru kliknutím na „Upload„. Pro zobrazení vizualizace si vyberte produkt, který chcete zobrazit. 

Vizualizátor floorfit

Vinyl dokáže věrně napodobit přírodní dekory: dřevo, dlažbu či kámen. Sice u vinylu neucítíte autentickou vůni dřeva, na druhou stranu má tato podlaha často vyšší odolnost i životnost. Musíme také zmínit, že se vinylové podlahy hodí pouze do interiérů. Nelze je tedy položit na terasách, balkónech apod. Využití najdou jak v bytových prostorách, tak i v komerčních. 

Tip: Zkuste naše rady Jak vybrat barvu podlahy. Barvy a odstíny ovlivňují naše pocity více, než si myslíme, a vybrat tu správnou barvu pro podlahu může být oříšek.

5. Nezapomeňte na materiál navíc

Jelikož u stěn dochází k odřezu konců podlahových dílců, vzniká zde tzv. prořez. Jedná se o odpad, který nikde nevyužijete, a tak je vždy nutné koupit několik balíků podlahy navíc. Množství prořezu je ovlivněno mj. tvarem a velikostí místnosti, členitostí prostoru či způsobem pokládky. Většinou se prořez pohybuje mezi 7-10 %, přičemž podlaha se vždy prodává na celé balíky. 

Odhad prořezu: 

  • 5 % – místnosti se čtvercovým půdorysem, bez výklenků, se 4 rohy, rovnoběžná pokládka se stěnami
  • 5-10 % – místnosti s obdélníkovým/nepravidelným půdorysem či více rohy a výklenky
  • 15-30 % – členité místnosti, pokládka tzv. na koso

Při objednávce myslete také na obvodové lišty, které k podlaze patří. Podle obvodu místnosti snadno spočítáte, kolik jich budete potřebovat. Prodávají se na celé kusy, obvykle v délce 240 cm. I tady počítejte s prořezem kolem 7 %.

Tip: U dobrých prodejců je možné podlahu uskladnit na 1-2 měsíce do doby, než s pokládkou začnete, případně nespotřebované balíky skladových dekorů do 2 měsíců od nákupu vrátit.

6. Jak poznat kvalitní vinyl

Kvalitní vinylovou podlahu poznáte podle několika klíčových faktorů. Prvním z nich je tloušťka nášlapné vrstvy (wear layer), která by měla být minimálně 0,3 mm pro domácí použití a alespoň 0,5 mm pro komerční prostory. Celková tloušťka podlahy má pak vliv spíše na pochozí komfort a akustickou izolaci. Materiály použité ve spodních vrstvách, jako je stabilní jádro a kvalitní podložka, rovněž přispívají k životnosti podlahy. Podívejte se také na certifikáty a záruky poskytované výrobcem, které často svědčí o kvalitě a trvanlivosti podlahy.

Věděli jste, že…? Trpíte-li vy nebo vaši blízcí alergiemi nebo astmatem, hledejte u vinylové podlahy certifikát FloorScore. Ten dokládá, že daná podlaha byla testována na emise těkavých organických látek (VOC), a potvrzuje nízké úrovně chemických emisí, a tedy zdravější vnitřní prostředí pro lidi s těmito potížemi.

Nechte si poslat vzorky podlah zdarma

Abyste se mohli lépe rozhodnout, jaký vinyl vybrat, využijte možnost bezplatně si u nás objednat 3 vzorky vinylových podlah. Vyberte si je v detailu produktu a my vám je zašleme zcela zdarma!